Published On: lun, Sep 3rd, 2012

Steroizii te pot face impotent!

Foloseşti steroizi şi eşti mulţumit de viaţa ta sexuală? La început, steroizii pot avea un impact pozitiv, dar ulterior devin dăunători pentru sănătatea ta. Să ai muşchii mari compensează lipsa erecţiei?

Ce sunt steroizii? Aceştia sunt o formă sintetică de hormoni masculini, testosteron. Ei cresc sinteza proteinelor în interiorul celulelor, ceea ce duce la acumularea de ţesut celular (anabolism), în special în muşchi. Din moment ce aceştia sporesc masa musculară şi forţa, ei sunt cel mai utilizaţi de culturiştii şi sportivii care pică la testele antidoping.

În domeniul sexualităţii, steroizii au un efect pozitiv asupra dorinţei sexuale. Persoanele care îi iau au un mare apetit sexual. Dar efectele pe termen lung nu sunt plăcute deloc: steroizii pot provoca micşorarea testiculelor şi penisului, impotenţă, probleme cu prostata şi creşterea sânilor. Când vine vorba de femei, steroizii afectează menstruaţia (este posibil ca aceasta să nu apară luni de zile), creşterea nefirească a clitorisului, iar sânii devin mai mici.

Steroizii sunt extrem de dăunători pe termen lung. Aceştia pot afecta ficatul, rinichii şi inima, determinând insuficienţă cardiacă, creşterea tensiunii arteriale, creşterea nivelului de colesterol şi apariţia convulsiilor. Dintre efecte secundare menţionăm paranoia, depresie, coşuri, creşterea părului pe corp şi chelie.

sursa: www.sexgen.ro

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>